Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu to niezwykła świątynia, stanowiąca część opactwa cysterskiego, które miało istotne znaczenie w regionie. Dziś jest on kościołem parafialnym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, umiejscowionym w Wągrowcu, przy ulicy Klasztornej.

W XVII wieku przy kościele funkcjonowała szkoła, której rektorem był w 1639 roku Adam Gradowicz, absolwent znanej Akademii Lubrańskiego. Ważnym momentem w historii budynku był pożar w 1747 roku, po którym kościół został odbudowany, a jego ukończenie miało miejsce w 1799 roku.

Podczas II wojny światowej kościół został przemieniony w magazyn, a w 1945 roku został podpalony przez wycofujących się Niemców, co doprowadziło do jego całkowitego spalenia. W tym czasie zniszczeniu uległ także klasztor, który zbudowano w XVIII wieku, wykorzystując fragmenty gotyckich murów. Po zakończeniu działań wojennych, w latach 1946–1968, przeprowadzono odbudowę zarówno kościoła, jak i klasztoru.

W 1968 roku przekształcono pomieszczenia poklasztorne w Dom Zasłużonego Kapłana Archidiecezji Gnieźnieńskiej im. Jakuba Wujka, który funkcjonował do czerwca 1997 roku. Obecnie północne i zachodnie skrzydło budynku należy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas gdy wschodnia i południowa część przeznaczona została na inne cele. Warto zaznaczyć, że od 1 września 2013 roku kościół oraz parafię obejmują opieką ojcowie Paulini.

Przypisy

  1. Paulini w Wągrowcu. Paulini.pl. [dostęp 02.11.2013 r.]
  2. Dawid Jung, Kłeckie księgozbiory i bibliofile w XVII wieku [w:] Wierszopisowie Kłecka w latach 1590-1623. Przyczynki do historii kultury staropolskiej, Biblioteka staropolska, t. 1, s. 13-14.
  3. Leon Formanowicz, Katalog druków polskich XVI-go wieku Biblioteki Kapitulnej w Gnieźnie, 1930, s. 28.

Oceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:15