Marcin Banasik


Marcin Filip Banasik, urodzony 16 grudnia 1982 roku w Wągrowcu, to polski kompozytor oraz utalentowany pisarz. Od najmłodszych lat jego pasja do muzyki oraz literatury kształtowała jego twórczość, która zyskała uznanie w kraju i za granicą.

Jako artysta, Banasik łączy różnorodne style, tworząc unikalne kompozycje muzyczne, które są zarówno świeże, jak i pełne emocji.

Życiorys

Marcin Banasik rozpoczął swoją edukację muzyczną w liceum, gdzie uczestniczył w lekcjach mistrzowskich z kompozycji, prowadzonych przez Dušana Martinčeka w Bratysławie. Po ukończeniu szkoły średniej, w roku 2001, rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu pod okiem Mirosława Bukowskiego. W 2006 roku uzyskał tytuł Magistra Sztuk, prezentując pracę, która opisywała proces adaptacji powieści „Obcy” autorstwa Alberta Camus na potrzeby libretta operowego. W ramach tej pracy stworzył zarówno partyturę wybranych scen opery, jak i kompletny tekst libretta w języku polskim oraz francuskim.

W tym samym roku odbył krótkie studia uzupełniające w zakresie teorii muzyki, które prowadziła Janina Tatarska w Poznaniu. Dodatkowo, w latach 2003–2005, ukończył Studium Pedagogiczne. Po tych doświadczeniach, w latach 2006–2009, podjął studia doktorskie na Uniwersytecie w Yorku w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował pod kierunkiem Thomasa Simaku. Skupił się na badaniu harmonii lokalnej w kontekście dwunastotonowej homofonii oraz technik aleatorycznych. Ukończenie studiów miało miejsce w 2009 roku, a tytuł doktora uzyskał formalnie w lipcu 2010 roku, broniąc swojej pracy oraz zestawu ośmiu kompozycji, które były recenzowane przez Rogera Marsha (York) oraz Roberta Saxtona (Oksford).

Od października 2009 roku Marcin Banasik mieszka w Szanghaju, gdzie aktywnie komponuje muzykę, pisze powieści i wiersze. Oprócz tego, z zachowaniem pasji do sztuki, zajmuje się amatorsko rysunkiem oraz malarstwem.

Twórczość

Marcin Banasik to utalentowany kompozytor, który ma na swoim koncie ponad dziewięćdziesiąt dzieł muzycznych.

W jego twórczości znajdują się trzy symfonie, opera, koncert skrzypcowy, koncert podwójny oraz wiele utworów kameralnych. W szczególności, jego kompozycja Trzy Umbry na fortepian solo, sonata skrzypcowa, trio fortepianowe, kwartet skrzypcowy, kwintet gitarowy oraz Head of the Corner na orkiestrę cieszyły się dużym uznaniem, a wiele z tych utworów było wykonywanych w renomowanych salach koncertowych w takich krajach jak Czechy, Niemcy, Dania, Kanada, Wielka Brytania oraz Polska.

Wśród tych miejsc szczególnie wyróżnia się Filharmonia Narodowa w Warszawie, Glenn Gould Studio w Toronto, Sir Jack Lyons Concert Hall w Yorku oraz Wilton’s Hall w Londynie.

Banasik nawiązał współpracę z wieloma zespołami kameralnymi, takimi jak Gahrn Ensemble, Esbjerg czy Penderecki String Quartet z Toronto, a także z trupą Northern School of Contemporary Dance z Leeds.

Dodatkowo, brał udział w realizacji utworu Head of the Corner, który został zamówiony przez Uniwersytet w Yorku i poprowadzony przez znanego dyrygenta Johna Stringera. Warto również wspomnieć o jego współpracy z uznanymi solistami instrumentalnymi, w tym z Bartoszem Worochem, Peterem Sheppard-Skarved’em oraz Piotrem Żukowskim, Grzegorzem Krawcem, Peterem Roderick’iem i Rohanem de Seram.

W swojej karierze Banasik uczestniczył w licznych warsztatach kompozytorskich, organizowanych przez takie grupy jak Kreutzer Quartet oraz Ensemble 360. Uczestniczył także w wielu sesjach naukowych, gdzie miał możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi muzykami.

Warto również zwrócić uwagę na jego twórczość literacką. Jest autorem powieści Mądrość, Siła i Piękno oraz adaptacji scenicznej powieści Alberta Camus pod tytułem L’étranger.

Nagrody i wyróżnienia

W 2004 roku Marcin Banasik zdobył III Nagrodę w ramach międzynarodowego konkursu kompozytorskim Lutosławski Award za utwór zatytułowany Osiem Pieśni do słówHaliny Poświatowskiej. W tym samym czasie przyznano mu także wyróżnienie na Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda za jego Trio Fortepianowe.

Banasik był również obdarzony Stypendium Ministra Kultury w latach akademickich 2004/2005 oraz 2005/2006. W 2005 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego uhonorowało go Medalem Młodego Pozytywisty, a w 2006 roku miasto Poznań przyznało mu Stypendium Miasta Poznania.

W latach 2006–2009, artysta cieszył się również wsparciem dzięki dwóm prestiżowym stypendiom brytyjskim – The Arts and Humanities Research Council Scholarship w ramach Doctoral Awards Scheme oraz Sir Jack Lyons Research Scholarship.

Ważniejsze kompozycje

Marcin Banasik, wybitny kompozytor, tworzył szereg znaczących dzieł na przestrzeni swojej kariery. Oto ich lista:

  • Sonata na skrzypce solo (1999),
  • Trzy Umbry na fortepian solo (2000–2003),
  • Osiem Pieśni do słów Haliny Poświatowskiej na mezzosopran i fortepian (2001),
  • Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2003),
  • III Symfonia na wielką orkiestrę symfoniczną (2004),
  • Koncert Skrzypcowy (2005),
  • Kwintet Gitarowy – The Great Bridge (or The Two Pillars) na gitarę i kwartet smyczkowy (2005),
  • L’étranger – opera na podstawie powieści Obcy A. Camus do libretta kompozytora (2006),
  • Koncert Podwójny na gitarę, wiolonczelę i piętnaście instrumentów smyczkowych (2007),
  • Kwartet Smyczkowy no.2 (2008),
  • Three Candlesticks – tryptyk na trzy instrumenty solo (wiolonczela – Wisdom, skrzypce – Strength, altówka – Beauty) (2007–2008),
  • Head of The Corner na orkiestrę (2008),
  • Il Quadrato na perkusję (2010).

Te kompozycje ukazują różnorodność i bogactwo twórczości Banasika, w której współczesne brzmienia splatają się z głęboką artystyczną wizją.


Oceń: Marcin Banasik

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:15