Andrzej Sylwester Zieliński, urodzony 26 listopada 1937 roku w Wągrowcu, to postać, która odgrywa ważną rolę w polskiej kulturze i muzyce.
Jest on uznawanym muzyk, specjalizującym się w grze na wiolonczeli, a także nauczycielem akademickim, który przekazuje swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.
W zakresie jego osiągnięć należy również wspomnieć, że jest profesorem sztuk muzycznych. W 2001 roku pełnił funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego, gdzie miał wpływ na kształtowanie polityki kulturalnej w Polsce.
Życiorys
Andrzej Zieliński to postać o bogatym życiorysie, która zaczynała swoje muzyczne kroki jako syn znanego dyrygenta Bronisława Zielińskiego. W 1962 roku zdobył dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, co otworzyło przed nim możliwości dalszego rozwoju artystycznego. W latach 1966-1967 odbył staż w Moskwie, gdzie uczył się pod okiem znakomitego mistrza Mstisława Rostropowicza. Jego umiejętności zostały docenione w 1992 roku, kiedy to uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Zieliński związany był najpierw z Akademią Muzyczną w Poznaniu, a od 1978 roku z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego zaangażowanie w pracę dydaktyczną ora zorganizacyjną obejmowało funkcje prodziekana filii białostockiej AMFC (1986–1990) oraz prorektora tej uczelni w latach 1991–1996.
W ramach swojej kariery artystycznej, występował jako wiolonczelista, koncertmistrz oraz solista w wielu prestiżowych orkiestrach symfonicznych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, w miastach takich jak Kraków, Poznań, Warszawa, Sztokholm czy Teheran. Uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, w tym Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, i pełnił rolę jurora w polskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych.
Jako członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, dołączył do tej organizacji w 1963 roku, a w 2002 roku objął stanowisko kierownika artystycznego Pałacowych Spotkań z Muzyką w Jabłonnie. Jego zaangażowanie społeczne ujawniło się w 1980 roku, kiedy wstąpił do „Solidarności”, a następnie w 1998 roku do Ruchu Społecznego AWS. W latach 2000-2001 pełnił ważną funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie od lipca do października 2001 roku był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka.
W późniejszym okresie związał się z Prawem i Sprawiedliwością, co doprowadziło go do kandydowania w 2024 roku do rady powiatu warszawskiego zachodniego. Jego wieloletnia działalność artystyczna i społeczna sprawia, że jest postacią nietuzinkową w polskiej kulturze.
Przypisy
- Wybory samorządowe 2024 [online], pkw.gov.pl [dostęp 11.11.2024 r.]
- MariaM. Baar MariaM., MaciejM. Zieliński MaciejM., Bronisław Zieliński, Wągrowiec: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu, 2004 r. (Zeszyty Biograficzne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wągrowieckiej). Brak numerów stron w książce.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adam z Wągrowca | Stanisław Ptak (aktor) | Marcin Banasik | Lech Olejnik (muzyk) | Dawid OgrodnikOceń: Andrzej Zieliński (minister kultury)