Piotr Bykowski, urodzony 10 września 1955 roku w Wągrowcu, to wybitny polski przedsiębiorca oraz bankowiec, którego korzenie sięgają Poznania. Jako twórca Invest-Banku, a później również grupy bankowo-finansowej znanej jako „Grupa Invest”, zbulwersował rynek finansowy w Polsce. Dzięki swoim osiągnięciom, w 1994 roku zajął 13. miejsce w prestiżowym rankingu najbogatszych Polaków według magazynu Wprost.
Rodzina Bykowskich, z której pochodzi, wywodzi się z Jaxa Bykowskich – jednego z najstarszych rodów w historii Rzeczypospolitej, co świadczy o bogatych tradycjach oraz dziedzictwie, które miały wpływ na jego życie i karierę.
Wykształcenie
W 1979 roku Piotr Bykowski ukończył studia z wyróżnieniem na Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Kariera w biznesie
W latach osiemdziesiątych Piotr Bykowski rozpoczął swoją działalność gospodarczą, stawiając tym samym pierwsze kroki w biznesie. W 1983 roku, z jego inicjatywy, powstała Spółdzielnia Pracy Pinus. Następne lata oznaczały dla niego dalszy rozwój i awans w strukturach gospodarczych. Od 1988 do 1992 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Korporacji Budowlanej Drewbud, która wdrażała wraz z udziałem Skarbu Państwa program budownictwa drewnianego, skupiającego się na energooszczędności.
Piotr Bykowski był także inicjatorem oraz współzałożycielem Invest-Banku S.A. Od grudnia 1989 roku stał na czele komitetu założycielskiego tej instytucji, a po jej formalnym utworzeniu objął rolę szefa rady oraz okresowo prezesa zarządu. Jego zaangażowanie i wizjonerstwo przyczyniły się również do powstania w 1991 roku Polskiego Towarzystwa Samochodowego (PTS), które obecnie jest jedną z najszerszych organizacji spółdzielczych w kraju.
W 1992 roku Bykowski rozpoczął kierowanie „Grupą Invest”, do której wchodziły takie podmioty jak Invest-Bank S.A., Bank Staropolski S.A. oraz Invest-Bank Ukraina in Charkowie, a także Oguzbank w Mołdawii. Dodatkowo Polskie Towarzystwo Samochodowe z Bydgoszczy również zaliczało się do tej grupy.
W 1998 roku, mając ambicję stworzenia bankowo-medialnego holdingu ze Zygmuntem Solorzem, Bykowski podjął krok ku wprowadzeniu Telewizji Polsat do „Grupy Invest”. Niestety, partner medialny nie spełnił swoich zobowiązań, co doprowadziło w styczniu 2000 roku do bankructwa Banku Staropolskiego S.A. W wyniku tych zdarzeń nastąpiło przejęcie kluczowych dla „Grupy Invest” podmiotów, co uczyniło Bykowskiego jedynym właścicielem Invest-Banku S.A., którego wartość szacowano na ponad 320 mln USD.
Analizy przeprowadzone na zlecenie Biura Analiz Sejmowych oraz biegłych rewidentów wykazały, że Komisja Nadzoru Bankowego pod przewodnictwem Hanny Gronkiewicz-Waltz, działając w styczniu 2000 roku, zawieszając działalność Banku Staropolskiego S.A., popełniła rażące naruszenie prawa.
Areszt i proces
Piotr Bykowski był kluczową postacią w głośnym procesie, który odbywał się w Poznaniu. Oskarżono go o działalność, która rzekomo miała wpływ na szkodę Banku Staropolskiego S.A. W wyniku orzeczenia Sądu Okręgowego w Poznaniu, które zapadło 4 listopada 2019 roku, Bykowski oraz jego współpracownicy zostali po 19 latach postępowania sądowego prawomocnie uniewinnieni od wszelkich postawionych im zarzutów.
Jednakże, Prokuratura wystąpiła z kasacją do Sądu Najwyższego, co doprowadziło do uchwały, w której sąd ten unieważnił wyrok drugiej instancji. W konsekwencji, postępowanie zostało wznowione, a po ponownej apelacji, która zakończyła się 15 lipca 2022 roku, zapadł wyrok skazujący na dwa lata więzienia bez zawieszenia oraz nałożenie grzywny w wysokości 100 tys. złotych.
Działalność społeczna
W 1993 roku Piotr Bykowski objął stanowisko doradcy premiera Waldemara Pawlaka, a także przewodził zespołom doradców kolejnych Ministrów Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Jego działania miały kluczowe znaczenie w procesie powstawania rządowej Agencji Rozwoju Gospodarczego S.A., a także w opracowywaniu rządowego programu, który miał na celu finansowe wsparcie współpracy gospodarczej z zagranicą.
Przez wiele lat Bykowski był aktywnie zaangażowany w działalność Związku Harcerstwa Polskiego, zdobywając najwyższy harcerski stopień instruktorski – harcmistrz. Już pod koniec swoich studiów wykazywał chęć współpracy z młodzieżą wiejską, angażując się w działania ZSMP oraz pracując z członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
Piotr Bykowski aktywnie wspierał misję i działalność Kościoła rzymskokatolickiego. W 1992 roku został powołany przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Ignacego Jeża do Rady Konsultacyjnej, która działała na rzecz rozwiązania problemów społecznych. Jego rolą było wspieranie inicjatyw dotyczących programów gospodarczych, które wykorzystywałyby niezagospodarowane obiekty oraz grunty rolne. W latach 1994–1995 pełnił również funkcję doradcy ds. gospodarczych dla arcybiskupa Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego.
Nagrody i wyróżnienia
W 1985 roku Piotr Bykowski został uhonorowany odznaką honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”.
Dwa lata później, w 1988 roku, przyznano mu Odznakę Honorową Miasta Poznania, co podkreśla jego znaczący wkład w rozwój regionu.
Za swoją aktywność na rzecz przedsiębiorczości, w 2017 roku, został wyróżniony przez Związek Rzemiosła Polskiego najwyższym odznaczeniem – medalem im. Jana Kilińskiego.
Przypisy
- Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 25.05.2023 r.]
- JakubJ. Ptak, Prawomocny wyrok po 19 latach. Finał afery ws. Banku Staropolskiego [online], TVP3 Poznań, 07.11.2019 r. [dostęp 09.11.2021 r.]
- PiotrP. Żytnicki, Znany biznesmen Piotr Bykowski uniewinniony po 19 latach. Wcześniej skakał z sądowego balkonu [online], poznan.wyborcza.pl, 07.11.2019 r.
- WłodzimierzW. Braniecki, „Twarda Walka”, wywiad rzeka z Piotrem Bykowskim [online], grudzień 1999 r.
- MaciejM. Gorzeliński, Tworzę i rządzę [online], 16.03.1996 r.
- FilipF. Kowalik, Walc z prezesem [online].
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Solomon Karpen | Max Gerson | Piotr Rachwalski | Roman Wojtecki | Stanisław Bobkowski | Jerzy MianowskiOceń: Piotr Bykowski