Max Gerson, urodzony 18 października 1881 roku w Wągrowcu, a zmarły 8 marca 1959 roku w Nowym Jorku, był niemieckim lekarzem oraz naukowcem, który zaprezentował światu kontrowersyjną terapię, mającą rzekomo leczyć raka. Mimo że jego metoda nie zdobyła uznania wśród współczesnych specjalistów, Gerson pozostaje postacią wpływową w niektórych kręgach zainteresowanych alternatywnymi metodami leczenia.
Pochodzący z żydowskiej rodziny z regionu Wielkopolski, Max Gerson spędził część swojej kariery prowadząc praktykę lekarską w Bielefeld. W ramach swoich obowiązków zawodowych, wielokrotnie odwiedzał niemieckie sanatoria, które specjalizowały się w leczeniu gruźlicy.
W 1933 roku, kiedy to nasiliły się antysemickie działania w Niemczech, Gerson podjął decyzję o ucieczce z kraju. Jego droga prowadziła przez Wiedeń, Paryż oraz Londyn, aż w końcu dotarł do Nowego Jorku w 1936 roku. Jego życie oraz praca stały się znaczące w kontekście rozwoju medycyny alternatywnej i prób rozwiązania problemów zdrowotnych, które nie mogły być rozwiązane przez konwencjonalne metody.
Terapia Gersona
Max Gerson, działając w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku, zaprezentował tezę o raku jako o syndromie wyniszczenia tkanek, który powstaje w wyniku dysfunkcji równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym, a także postępującego zatruwania organizmu oraz trwałego braku odpowiednich składników odżywczych. Gerson widział nowotwory jako holistyczną chorobę wpływającą na cały organizm, nie tylko na pojedyncze narządy. Opracował on tzw. terapię Gersona, która składa się z możliwie dużej ilości spożywanych soków i lewatyw z kawy przygotowanych w ściśle określony sposób.
Pomimo tego, że skuteczność terapii Gersona nie została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych przez National Cancer Institute w USA, wielu zwolenników tej metody w dalszym ciągu wierzy w jej działanie. Z kolei według organizacji American Cancer Society, terapia Gersona nie ma żadnych podstaw naukowych i może być wręcz niebezpieczna dla pacjentów.
W zasobach National Center for Biotechnology Information (NCBI) znajdują się artykuły, które dokumentują pięcioletnie przeżycie pacjentów po diagnozie czerniaka, które miało być wyższe w porównaniu do innych metod leczenia. Jednakże badanie to nie zostało przeprowadzone w sposób rzetelny i, jak przyznali nawet sami jego autorzy, nie może stanowić dowodu na skuteczność terapii Gersona.
Nie zniechęca to jednak zwolenników tej metody. W San Diego funkcjonuje Instytut Gersona, który zajmuje się popularyzacją tej formy leczenia nowotworów, opierając się na tzw. diecie Gersona.
Przypisy
- Five-year survival rates of melanoma patients treated by diet therapy after the manner of Gerson, from NCBI National Center for Biotechnology Information
- Gerson Therapy Overview. cancer.org. American Cancer Society
- Gerson Therapy: History, National Cancer Institute, 26.02.2010 r.
- Vickers, A. (2004), Alternative Cancer Cures: “Unproven” or “Disproven”? CA: A Cancer Journal for Clinicians
- Strona Instytutu Gersona
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Piotr Rachwalski | Roman Wojtecki | Stanisław Bobkowski | Jerzy Mianowski | Piotr Bykowski | Solomon KarpenOceń: Max Gerson