Marceli Burdelski, urodzony 26 kwietnia 1952 roku w malowniczym Wągrowcu, jest znanym polskim politologiem, którego prace i badania koncentrują się na szerokim zakresie tematów z dziedziny nauk politycznych.
W ciągu swojej kariery Burdelski wniósł istotny wkład w rozwój tej dziedziny w Polsce, przyczyniając się do zrozumienia mechanizmów rządzenia oraz funkcjonowania systemów politycznych.
Życiorys
Marceli Burdelski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1975 roku uzyskał dyplom. W 1984 roku obronił doktorat, który napisał pod kierunkiem Stanisława Pawlaka. Tematem jego pracy była „Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Korei 1941–1954”.
Jest także nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Gdańskim, adiunktem w Toruńskiej Szkole Wyższej oraz wykładowcą Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. Dodatkowo, aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Studiów nad Azją i Pacyfikiem przy Międzynarodowym Towarzystwie Nauk Politycznych.
W swoich działaniach był wiceprezesem Towarzystwa Azji i Pacyfiku oraz skarbnikiem w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Był również członkiem Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk Politycznych w dwóch kadencjach, a także wiceprzewodniczącym Komitetu Badawczego 42 IPSA, który badał systemy integracji podzielonych narodów. Dodatkowo, pełnił funkcję zastępcy dyrektora Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego.
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z międzynarodowymi stosunkami Dalekiego Wschodu, koncentrując się zwłaszcza na relacjach z Chinami oraz Półwyspem Koreańskim. Poza sferą zawodową, jest żonaty z Elżbietą, a jego rodzina to również synowie: Przemysław, Remigiusz, Piotr oraz Paweł.
Publikacje książkowe
Oto przegląd niektórych ważnych publikacji związanych z działalnością Marcela Burdelskiego:
- Marek J. Malinowski, Marceli Burdelski, Taiwan, Poland, Europe in the Age of Globalization,
- Marceli Burdelski, Czynniki warunkujące proces podziału i zjednoczenia Korei,
- Christian Birchmeier, Marceli Burdelski, Eugeniusz Jendraszczak. 50-lecie Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei,
- Marceli Burdelski, Czy Korea będzie zjednoczona do końca XX wieku,
- Waldemar J. Dziak, Marceli Burdelski, Chiny u progu XXI wieku,
- Marceli Burdelski, Waldemar J. Dziak, Republika Chińska na Tajwanie.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Władysław Purczyński | Michał Musielak | Józef Bogucki (nauczyciel) | Małgorzata Mikołajczak | Andrzej KaubeOceń: Marceli Burdelski