Józef Bogucki, który przyszedł na świat 19 marca 1911 roku w Wągrowcu, to postać o niezwykłej historii. Był nie tylko edukatorem, ale także uczestnikiem polskiej wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, co czyni go częścią ważnych wydarzeń w historii Polski. Jego życie zakończyło się 28 września 2016 roku, w czasie, gdy w naszym kraju żyło jedynie sześciu mężczyzn, którzy byli od niego starsi.
Józef Bogucki to symbol pokolenia, które zmierzyło się z wieloma wyzwaniami, a jego życie odzwierciedla losy wielu Polaków tamtych czasów. Jego wkład w edukację oraz udział w walce za ojczyznę pozostaną w naszej pamięci jako przykład poświęcenia i oddania dla kraju.
Życiorys
W okresie dwudziestolecia międzywojennego Józef Bogucki odbył edukację w seminarium nauczycielskim, a wkrótce podjął pracę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Czersku. W obliczu II wojny światowej wziął udział w polskiej obronie we wrześniu 1939 roku, pełniąc służbę w 65 Starogardzkim pułku piechoty z garnizonu Grudziądz.
Po jego pojmaniu i dostaniu się do niewoli niemieckiej, Bogucki został osadzony w Oflagu II C Woldenberg, gdzie spędził resztę wojny. W chwili swojego zgonu był ostatnim żyjącym jeńcem tego obozu. Po wojnie osiedlił się w Poznaniu, gdzie zawarł związek małżeński 29 marca 1948 roku.
Bogucki przez wiele lat był nauczycielem w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. W 1980 roku był jednym z członków założycieli Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Regionie Wielkopolska. Należał także do Stowarzyszenia Woldenberczyków.
Zmarł 28 września 2016 roku, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.
Przypisy
- Najstarsi żyjący Polacy - Najstarsi Polacy [online], www.najstarsipolacy.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- a b c d Józef Bogucki. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 04.10.2016 r.]
- a b c Poznań: 102. urodziny związkowca z „Solidarności” Józefa Boguckiego. gloswielkopolski.pl. [dostęp 04.10.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Małgorzata Mikołajczak | Andrzej Kaube | Marceli Burdelski | Władysław Purczyński | Michał MusielakOceń: Józef Bogucki (nauczyciel)